Greek GSX-R forum

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr

ΦόρουμΕικονοθήκηΣυχνές ΕρωτήσειςΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou

JIMK7

nasos-v

T.R.E

k8 600 kk

kostaskr6

κολτρέϊν

Leroy

ripper

mistiriodis_tsantakias

Μοιραστείτε | 

Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer

Άντρας Όνομα: : Νίκος

Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 5689
Αγωνιζόμενος : Του καφέ!
Hμερομηνία εγγραφής : 29/11/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Δευ 22 Ιουλ 2013, 10:31

Ναι γίνεται.Χθες στο μεταμεσονύκτιο κυνήγι γραμμαρίων απ'την ήδη ελαφρωμένη μου πλεξούδα,και ακολουθώντας το καλώδιο που δίνει το σήμα στον εγκέφαλο ότι ο συμπλέκτης είναι πατημένος,παρατήρησα κάτι που μου είχε διαφύγει τις προηγούμενες φορές...

Την ώρα που πατάμε τον συμπλέκτη ουσιαστικά γειώνουμε 2 πράγματα:

1) Τον πιν στον εγκέφαλο
2) Το ρελέ της μίζας.

Όπως βλέπετε παρακάτω μπορούμε απλά να κόψουμε το μαύρο/κίτρινο καλώδιο ακριβώς στον σύνδεσμο ( ο οποίος βρίσκεται θαμμένος μέσα στην πλεξούδα.) και να το γειώσουμε μόνιμα σε μια διπλανή γείωση...

Έτσι αφήνουμε το "σήμα" του συμπλέκτη να πηγαίνει μόνο στον εγκέφαλο,κάτι το οποίο είναι χρήσιμο για την ομαλή λειτουργία του κινητήρα κυρίως στο ρελαντί,και λόγω του ότι ο κόφτης στροφών όταν έχουμε νεκρά ή πατημένο συμπλέκτη είναι χαμηλότερα για προστασία του κινητήρα.
Αυτό ίσως βοηθήσει κάποιους που χρησιμοποιούν την μηχανή τους για αγωνιστική χρήση και θέλουν να αφαιρέσουν εντελώς τον αριστερό διακόπτη.Με αυτή την απλή μετατροπή τώρα το μόνο μειονέκτημα είναι ότι ο εγκέφαλος δεν θα αντιλαμβάνεται ποτέ τον πατημένο συμπλέκτη,αλλά σε ένα αγωνιστικό μηχανάκι αυτό ίσως ενδιαφέρει λίγο.

Εδώ φαίνεται το σήμα του συμπλέκτη με μαύρο κίτρινο χρώμα,όπως είναι απ'το εργοστάσιο.Φαίνεται και η ένωση που κατεβαίνει στο ρελέ της μίζας.

Και εδώ η μετατροπή του,το σήμα του συμπλέκτη με κίτρινο,η γείωση του ρελέ με λαχανί( εδώ την έχω βάλει στο πλην της μπαταρίας)Το +12V απ'το μπουτόν της μίζας με κόκκινο

Το σχεδιάγραμμα είναι από Κ7 1000,αλλά παρόμοια υλοποίηση έχουν σχεδόν όλα τα GSX-R,ίσως και όλες οι μεγάλες Suzuki...

Έχει επεξεργασθεί από τον/την T.R.E στις Τετ 28 Αυγ 2013, 02:49, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer

Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός μηνυμάτων : 12789
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Δευ 22 Ιουλ 2013, 10:41

καλα εγω το δικο μου το εχω κανει να παιρνει μπροστα χωρις ολα αυτα που λες ...
καταλαθος φυσικα ....fafoutis fafoutis 

μετακινησα απο κατω απο την μανετα την ασφαλεια που παταει η μανετα οταν την τραβας και βουαλα ...

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Συνδεδεμένος
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Δευ 22 Ιουλ 2013, 10:47

Miou έγραψε:
καλα εγω το δικο μου το εχω κανει να παιρνει μπροστα χωρις ολα αυτα που λες ...
καταλαθος φυσικα ....fafoutis fafoutis 

μετακινησα απο κατω απο την μανετα την ασφαλεια που παταει η μανετα οταν την τραβας και βουαλα ...

Nαι αλλά έτσι Άλεξ ο εγκέφαλος αντιλαμβάνεται ότι έχεις μόνιμα πατημένο τον συμπλέκτη,και το μηχανάκι περπατάει με τον χάρτη της νεκράς,που όπως έχουμε εξηγήσει πολλές φορές έχει πολύ (πάρα πολύ) αβάνς στις μεσαίες,κομμένο αβάνς στα ψηλά,οι βενζίνες είναι άλλα αντ'άλλων κτλ...

Είναι το ίδιο με το να βραχυκυκλώνεις τον διακόπτη... No 

Miou
Full gixxer
Full gixxer

Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός μηνυμάτων : 12789
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Δευ 22 Ιουλ 2013, 11:41

το εχουμε διορθωσει με τον φροζεν δεν το εχω αφησει ετσι . μονοκαι μονο γιατι ηθελα να μην παιρνει μπροστα ετσι ... κολλημενος να ειναι σουζουκι και να θελει πατημα ο συμπλεκτης για να παρει μπροστα ...

την πρωτη φορα ομως που το βαλαμε μπροστα και καταλαβαμε οτι πηρε μπροστα χωρις συμπλεκτη
κοιταζομασταν καλα καλα Shocked 
lol! 

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Συνδεδεμένος
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Δευ 22 Ιουλ 2013, 11:44

Miou έγραψε:
το εχουμε διορθωσει με τον φροζεν δεν το εχω αφησει ετσι . μονοκαι μονο γιατι ηθελα να μην παιρνει μπροστα ετσι ... κολλημενος να ειναι σουζουκι και να θελει πατημα ο συμπλεκτης για να παρει μπροστα ...

την πρωτη φορα ομως που το βαλαμε μπροστα και καταλαβαμε οτι πηρε μπροστα χωρις συμπλεκτη
κοιταζομασταν καλα καλα Shocked 
lol! 

Εμένα πάλι μου αρέσει που στο ΖΧ10 δεν χρειάζεται να πατάς συμπλέκτη για να πάρει μπροστά... stothema 

k8 600 kk
Racing gixxer
Racing gixxer

Άντρας Όνομα: : Κωστας (ΚΚ)
Τόπος : Πειραιας
Αριθμός μηνυμάτων : 5510
Αγωνιζόμενος : τωρα τωρα ερχεται το λοττο το νιωθω....
Hμερομηνία εγγραφής : 09/07/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Δευ 22 Ιουλ 2013, 11:52

mprabo Νικο ! για αλλη μια φορα μας ξεστραβωνεις ! ookkk 
boutser
Hero gixxer
Hero gixxer

Άντρας Όνομα: : ΚΩΣΤΑΣ
Τόπος : Καβάλα
Αριθμός μηνυμάτων : 2730
Αγωνιζόμενος : θα ήθελα...
Hμερομηνία εγγραφής : 06/10/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Δευ 22 Ιουλ 2013, 12:00

χα χα χα μίου το ισοπέδωσες το επιστημονικό αυτό πόστ .
kapnias
Adv. gixxer
Adv. gixxer

Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Θεσσαλονίκη Ρεθυμνο
Αριθμός μηνυμάτων : 575
Hμερομηνία εγγραφής : 06/09/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Δευ 22 Ιουλ 2013, 17:25

Νίκος είσαι άρχοντας !!!
Το μονο που θα παρατηρήσω ( και να μου το συγχωρέσεις, ξέρεις οτι είσαι κορυφή ) ειναι οτι θέλει προσοχή στην καθημερινή χρήση .Πρέπει να είναι κατεβασμένο το σταντ, γιατί αλλιώς θα παίρνει μπρος με ταχύτητα.

κατι ακόμη που μπορείς να ξηλώσεις ( αν σε παίρνει απο πλευράς μπαταρίας) ειναι τα καλώδια στην επαφή του μπουτον της μίζας που σβήνει τα φωτα οταν πατας το μπουτον.Very Happy 
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Δευ 22 Ιουλ 2013, 19:40

kapnias έγραψε:
Νίκος είσαι άρχοντας !!!
Το μονο που θα παρατηρήσω ( και να μου το συγχωρέσεις, ξέρεις οτι είσαι κορυφή ) ειναι οτι θέλει προσοχή στην καθημερινή χρήση .Πρέπει να είναι κατεβασμένο το σταντ, γιατί αλλιώς θα παίρνει μπρος με ταχύτητα.

κατι ακόμη που μπορείς να ξηλώσεις ( αν σε παίρνει απο πλευράς μπαταρίας)  ειναι τα καλώδια στην επαφή του μπουτον της μίζας που σβήνει τα φωτα οταν πατας το μπουτον.Very Happy 

Σιγά μην παρεξηγηθούμε κιόλας! xaxa Εννοείται πως αυτή η μετατροπή δεν είναι για καθημερινή χρήση και ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του... Και πιστεύω ότι ενδιαφέρει έναν στο εκατομμύριο...

Very Happy 

ΥΓ: Για το ελάφρωμα της πλεξούδας σου απαντάω στο θέμα πρότζεκτ Κ7

sotkork
Jr.gixxer

Άντρας Όνομα: : sotiris...!
Τόπος : Πύργος
Αριθμός μηνυμάτων : 11
Hμερομηνία εγγραφής : 21/10/2015

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Τετ 21 Οκτ 2015, 23:33

πολυ καλη η πατεντα.......... απλα ειναι ευκολο να γινει αναδημοσιευση των φωτογραφιων που καθοδιγουν γιατι δεν εμφανιζοντε........... Embarassed
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Τετ 21 Οκτ 2015, 23:48

Από τότε που το Imageshack έγινε συνδρομητικό έχουν αλλάξει τα λινκ απ'τις φωτογραφίες και δεν εμφανίζονται,θα κοιτάξω να τις ξαναβρω και να τις ποστάρω.

Πάντως θα σου πρότεινα να μην το κάνεις εάν έχεις το πλαϊνό σταντ επάνω,γιατί το μηχανάκι θα μιζάρει και με ταχύτητα μέσα νομίζοντας πως έχεις πατημένο το συμπλέκτη.

sotkork
Jr.gixxer

Άντρας Όνομα: : sotiris...!
Τόπος : Πύργος
Αριθμός μηνυμάτων : 11
Hμερομηνία εγγραφής : 21/10/2015

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Πεμ 22 Οκτ 2015, 00:03

φιλαρακι το μηχανημα μου ειναι ειναι κατι αλλο με τεσσερεις ροδες (ειναι μπαγκι.....)....χαχαχα θελω να καταργησω και το side stand....
δωσε καμια λυση σε παρακαλω......χαχ

δεν επιτρεπετε να ανεβασω φωτο στο φορουμ το πρωτο 7ημερο ... αρα δεν μπορω να σου δειξω....

zukisR
Normal gixxer
Normal gixxer

Άντρας Τόπος : ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Αριθμός μηνυμάτων : 75
Αγωνιζόμενος : Στο δεξι μπάκετ .. : )
Hμερομηνία εγγραφής : 15/10/2014

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Παρ 23 Οκτ 2015, 22:51

Οι φωτογραφίες δεν φαίνονται .

Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» παραεισαγωγης...
» τελικο χωρις τον καταλυτη 600-750
» VFR στη Λένορμαν (Κολωνός)
» ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ
» ΒΟΗΘΕΙΑ-ΚΑΠΝΟΣ ΚΑΙ ΛΑΔΙΛΑ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ :: ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ-ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ-ΕΓΚΕΦΑΛΟΙ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2017, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com