Greek GSX-R forum

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr

ΠόρταλΦόρουμΕικονοθήκηΣυχνές ΕρωτήσειςΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu
 >Σημερινά Ενεργά Θέματα
 >Άρθρα
 >Links
 >How To...
 >Συχνές Ερωτήσεις
 >Αναζήτηση
Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Top posters
Miou

nasos-v

JIMK7

kostaskr6

T.R.E

κολτρέϊν

k8 600 kk

Leroy

mistiriodis_tsantakias

ripper

Share | 

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down 
Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3, 4  Next
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kapnias
Adv. gixxer
Adv. gixxer

Άντρας Όνομα:: Δημήτρης
Τόπος: Θεσσαλονίκη Ρεθυμνο
Αριθμός μηνυμάτων: 517
Hμερομηνία εγγραφής : 06/09/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   Δευ Aug 01, 2011 2:12 pm

Σορρυ για το σπαμ.
Αν ήταν λάθος χρονισμός θα το καταλάβαινε ο φίλος στα 12 χλμ που έκανε τουλάχιστον απο τον ήχο απο το μηχανάκι αν όχι απο την αποδοση του.Επίσης αν είχε φύγει ο χρονισμος δεν θα κάρφωνε μονο 2 βαλβιδες.Ισως να παίχτηκε κάτι με τα καπελότα ή με τους αγωγούς λαδιού πανω στο καπάκι.Σε ένα srad ενος φίλου μετα απο αλλαγή καδένας και γλύστρας δεν μπορουσα να το χρονίσω με την καμία γιατι οπως αποδείχτηκε ειχε πέσει ένα κομματάκι απο την παλιά την γλύστρα και έκατσε πανω στο γρανάζι χρονισμόυ στον στρόφαλο,οπότε καθε στροφή έφευγε ο χρονισμός κατα ένα δόντι .

Οσο για το κρύο φάγωμα το κάθε διαφορετικο μέταλλο που έχει μέσα το μοτέρ εχει διαφορετική θερμοχωρητικοτητα,επομένως δεν ζεσταινεται και δεν διαστέλλεται το ίδιο γρήγορα.
Τα πιστόνια ζεσταίνονται και διαστέλλονται πιο γρήγορα απο τους κυλίνδρους συνεπώς άνετα μπορει ενα κρυο μηχανακι να κολλήσει.
Δεν εννοω το μηχανακι του φίλου που κάρφωσε βαλβίδες αλλα οποιοδήποτε κινητήρα "τρώγεται" κρύος.
Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Go down
thodoris
Adv. gixxer
Adv. gixxer

Άντρας Όνομα:: θεοδωρος βαγενας
Τόπος: λευκαδα
Αριθμός μηνυμάτων: 677
Αγωνιζόμενος: οποτε περισευουν λεφτα..........
Hμερομηνία εγγραφής : 28/11/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   Δευ Aug 01, 2011 2:59 pm

kapnias έγραψε:
Σορρυ για το σπαμ.
Αν ήταν λάθος χρονισμός θα το καταλάβαινε ο φίλος στα 12 χλμ που έκανε τουλάχιστον απο τον ήχο απο το μηχανάκι αν όχι απο την αποδοση του.Επίσης αν είχε φύγει ο χρονισμος δεν θα κάρφωνε μονο 2 βαλβιδες.Ισως να παίχτηκε κάτι με τα καπελότα ή με τους αγωγούς λαδιού πανω στο καπάκι.Σε ένα srad ενος φίλου μετα απο αλλαγή καδένας και γλύστρας δεν μπορουσα να το χρονίσω με την καμία γιατι οπως αποδείχτηκε ειχε πέσει ένα κομματάκι απο την παλιά την γλύστρα και έκατσε πανω στο γρανάζι χρονισμόυ στον στρόφαλο,οπότε καθε στροφή έφευγε ο χρονισμός κατα ένα δόντι .

Οσο για το κρύο φάγωμα το κάθε διαφορετικο μέταλλο που έχει μέσα το μοτέρ εχει διαφορετική θερμοχωρητικοτητα,επομένως δεν ζεσταινεται και δεν διαστέλλεται το ίδιο γρήγορα.
Τα πιστόνια ζεσταίνονται και διαστέλλονται πιο γρήγορα απο τους κυλίνδρους συνεπώς άνετα μπορει ενα κρυο μηχανακι να κολλήσει.
Δεν εννοω το μηχανακι του φίλου που κάρφωσε βαλβίδες αλλα οποιοδήποτε κινητήρα "τρώγεται" κρύος.
Very Happy

φιλε μου δεν ειπε κανεις για λαθος χρονισμο...αν ηταν ετσι θα χτυπαγε αμεσος.
απλα κατι δεν εκανε σωστα ο μαστορας με αποτελεσμα πιθανον να πιδηξει δοντι...ενα δοντι αρκει για δυο βαλβιδες.δεν ειναι στανταρ οτι θα χτυπισει περισοτερες..πιστεψε με πανω στην δουλεια μου εχω δει πολλα.και δεν ειμαι και μεσα στον κινητηρα να ξερω τι επαθε ακριβως..θεοριες λεμε ολοι μας αυτη την στιγμη.
οσο για τους κρυους κινητηρες κανεις μα κανεις κινητηρας δεν κολαει κρυος...μονο απο υπερβολικη θερμοκρασια η απο ελιψη λιπανσης.
και ο καθε κινητηρας ζεστενετε πολυ γρηγοροτερα απο οσο νομιζεις.απλα εσυ βλεποντας την θερμοκρασια του νερου να ανεβενει αργα δεν σιμενει οτι τα μπιστονια δεν εχουν μεγαλιτερη θερμοκρασια....απλα αργει περισοτερο
το υγρο να ζεσταθει..και οπος ειπα σε αλλο ποστ ποιο πανω οι σημερινοι κηνητηρες εχουν τοσο μικρες ανοχες που απλα δεν εχουν αναγκη απο το καλο ζεσταμα που λεγαμε παλια οταν τα μπιστονια σε παλιους κηνητηρες σκαμπιλιζαν μεσα στους κυλινδρους...

φιλικα παντα

hallo hallo
panosk8
Hero gixxer
Hero gixxer

Άντρας Όνομα:: Πανος
Αριθμός μηνυμάτων: 1771
Hμερομηνία εγγραφής : 04/06/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   Δευ Aug 01, 2011 3:29 pm

τεο αυτο που λες δεν αντιπροσωπευει ολους τους κινητηρες.
το παραδειγμα που εδωσα εγω ηταν ενα σπασμενο ελατηριο βαλβιδας,του φιλου
ηταν διαφορετικο.

εγραψα για κρυο μοτερ,γιατι το δικο μου εσαπσε οταν ηταν κρυο.
μπορει να ηταν για να γινει ,μπορει να εγινε κ απο αυτο.

οσο για τα μεταλλα κ τις ανοχες τους στους συγχρονους κινητηρες, οταν διαστελονται η οταν σηκωνουν φορτιο..
αν ηταν ετσι δε θα μου ραγιζε το καπακι της κεφαλης στο ιδιο μηχανακι επισης. κ ουτε θα μου εσπαζαν τα ρουλεμαν του εκκεντροφορου. κ ουτε θα μου ραγιζαν οι βασεις απο συντονισμους.κ ολα αυτα δεν εγιναν μαζι. κ η λιστα δε τελειωνει εδω.

μπορω να σου πω κ αλλα ακομα που μου συνεβησαν στο husaberg κ ηταν κ μοντελο 2005.κανονι το μηχανημα αλλα πολλες ζημιες.

ετσι οπως φαινεται στη περιπτωση του φιλου ειναι λαθος μηχανικου,
κ μακαρι να βρει το δικιο του.ομως τα μοτερ δεν ειναι ουτε αθανατα ουτε τελεια.σπανε.κ πολλες φορες σπανε κ απο μονα τους.

kapnias
Adv. gixxer
Adv. gixxer

Τόπος: Θεσσαλονίκη Ρεθυμνο
Αριθμός μηνυμάτων: 517
Hμερομηνία εγγραφής : 06/09/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   Δευ Aug 01, 2011 4:45 pm

Να απαντήσω παλι για να παραθέσω την γνώμη μου-εμπειρία μου και αν θέλουν οι Mods το σβήνουν.
Για το κρύο κόλλημα που ανέφερα δεν μιλάω για κανένα παλιο μηχανάκι αλλα εχω δει 750 κ5 με ελάχιστα χλμ να του αλλαζει ο Ρακκάς στη θεσ/νικη πιστόνια γιατι κολλησαν τα ελατήρια απο κρυοφαγωματα.
Επισης η θερμοκρασια του νερου δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικοτητα οσο η θερμοκρασια λαδιού που ερχεται σε άμεση επαφη με τα μέταλλα.Ο κουμπάρος μου κόλλησε το clio williams ταξιδευντας τελικές στην εγνατία με θερμοκρασια νερού σταθερα σους 90 βαθμους αλλα θερμοκρασια λαδιου στους 150 βαθμους .
Επισης το δικο μου (1000 κ9) απο καινούργιο,κουδουνίζει μεχρι να ζεσταθει και οταν λεω να ζεσταθει εννοω να ανοίξει τουλαχιστον τρεις φορες ο θερμοστατης του νερού,οχι να πιασει μια φορα θερμοκρασια.
Γράφω με παραπάνω απο φιλικη διαθεση και οχι για κοντρα ή για να το παίξω ξερόλας κτλ ελπίζω να μην παρεξηγηθω. hallo
thodoris
Adv. gixxer
Adv. gixxer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   Δευ Aug 01, 2011 6:05 pm

τεο και δημητρη εδω κουβεντα κανουμε ..προς θεου δεν υπαρχει παρεξηγηση.
τεο....ο καθε κηνητηρας φυσικα και ειναι διαφορετικος και με την ιδια αιτια μπορει να παθει διαφορετικη ζημια.ειπα και πριν οτι πανω στην δουλεια μου εχς δει απιστευτες ζημιες.τα παραδηγματα ειναι παρα πολλα και θελουμε ολο το φορουμ για να πουμε.επειδη φτιαχνο κηνητηρες αυτοκινητον θα πω μονο ενα...τα bmw του 90 τα 16v ραγιζαν τα περισοτερα καπακια.απο μοτο ενα παραδειγμα ειναι τα cbr 954 που ραγιζαν κορμο....ολα αυτα εχουν να κανουν με αστοχια υλικου απο τα εργοστασια.
δημητρη...το clio με 150 βαθμους στο λαδι ηταν μια χαρα...ειμαι σηγουρος οτι κολισε απο στεγνομα καυσιμου στα ψιλα αφου πιγενε σηνεχεια τελικες.οσο για το κουδουνισμα στο κ9 που να ακουγες το απριλια rsv factory που ειχα.τις μισες φορες εκανε μεσα λες και ανακατευε βιδες και τις αλλες μισες λες και ηταν honda..
fafoutis fafoutis fafoutis hallo hallo hallo

καλα να ειμαστε παιδες και να προσεχουν οι ( μαστοροι) περισοτερο
DimSTriple
Full gixxer
Full gixxer

Τόπος: Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων: 806
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   Δευ Aug 01, 2011 11:40 pm

...παιδιά, μακάρι να μπορούσαμε να κάνουμε αυτή τη κουβέντα απο κοντάSmile Smile

Επειδή κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό σας γράφω τα παρακάτω Smile Smile

Συμφωνώ για το θέμα συστολές/διαστολές των μετάλλων, αλλά μη τρελαίνεστε, η κατεργασία των μετάλλων έχει εξελιχθεί τόσο πολύ τα τελευταία 20 χρόνια που όλ' αυτά είναι υπερβολικά για ένα στόκ μοτέρ. Το λάδι είναι το πρόβλημα και οι δικές του θερμοκρασίες λειτουργίας... γι'αυτό το ζέσταμα γίνεται μέχρι να πάνε τα λαδάκια 45-50 βαθμούς το λιγότερο... όταν τα νερά είναι ζήτημα αν έχουν φτάσει τους 75 Wink

Πάνο, τα ελατήρια βαλβίδων δε θέλουν να ζεσταθούν για να δουλέψουν Wink To οτι σε 'σένα έσπασε κρύο δε λέει απολύτος τίποτα, θα έσπαγε και ζεστό (μήπως είχες εκκεντροφόρο?).
Τα berg ράγιζαν κεφαλές λόγο έλλειψης ψύξης και γιατί τα μέταλλα είναι μετριότατης ποιότητας (όπως και τα αντίστοιχα exc 2000+ για lc4 καλύτερα μη μιλήσουμε) τα ρουλεμάν πάλι... λόγο μη συντήρησης/αντικατάστασης?

Τώρα φίλε kapnia αν πάς στους κόφτες μηχανάκι με 0 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία είσαι απλά ηλίθιος... και πάλι το συζητάμε γιατί μπορεί να πάθει τέτοια ζημιά. Εγώ μια φορά κάτι τέτοιο δεν έχω ξανακούσει.

Φίλε Θόδωρα, σήμερα είχα τη τρομερή τύχη να πάω βόλτα μ' ένα Porsche 997 gen2... στο τέρμα (270+) η θερμοκρασία λαδιού φλέρταρε τους 120... τα νερά έλεγαν τη δική τους ιστορία πολύ πιο κάτω... ήδη η ένδειξη των λαδιών είναι οριακή... δε φαντάζεσαι πόση ταλαιπωρία τρώει ο κινητήρας με τα λάδια σε τέτοια θερμοκρασία... 150 βαθμοί είναι απλά ανύπαρκτοι εκτός και αν μιλάμε για ελαιόψυκτο μοτέρ όπως το καλό μου gsx1400 ή τα παλιά 911 που δουλεύουν σ'αυτές τις θερμοκρασίες και το χειμώνα Wink Smile- Όχι 150, 100-120! Αν δείς όμως το μπλόκ θα τρομάξεις, τα porsche δε τόλμησαν να βάλουν τετραβάλβιδη κεφαλή στα αερόψυκτα μοτέρ τους... και όταν το έκαναν με την 959 έκαναν υδρόψυκτη τη κεφαλή και κράτησαν ελαιόψυκτα τα κάρτερ Wink Smile Smile Smile

Σήμερα επίσης (όλα σήμερα έγιναν... lol! ) παραδώσαμε σε πελάτη ένα φτιαγμένο κ7... πιστόνια stager typer και τα ρέστα. Το εξηγήσαμε πως αν γινόταν να στο κλείδωνα να στρώναμε τον Οκτώβρη χωρίς να φοβάμαι μη μπείς με το αμάξι σου στο μαγαζί θα το έκανα... ο καιρός είναι απαγορευτικός για στρωσίματα, πόσο μάλλον για βελτιωμένα μηχανάκια Smile Smile Smile

Τώρα, σχετικά με το κ3 του παιδιού, είναι ξεκάθαρο οτι οι βαλβίδες έδιναν φιλιά ρουφηχτά στα πιστόνια... (ένα δόντι είναι 5-6 μοίρες εκεί πάνω... οπότε έχε γειά γλυκιά ζωή!) Το γκάζωσε κατόπιν επιβεβαίωσης για την άψογη κατάσταση απο το μηχανικό του (λαμάκι?) και έγινε το κακό.
Το οτι βρήκαν οι βαλβίδες του 4 όπως φαντάζομαι επίσης σίγουρα δεν είναι τυχαίο.Να βαρέσουν όλες οι βαλβίδες με όλα τα πιστόνια μαζί δε γίνεται Wink "Σκιά" πιθανότατα θα υπάρχει σε όλα τα πιστόνια.

Φίλε misterq, ήρεμα και πολιτισμένα όπως είπα μπας και βρείς άκρη.
Αν θές έχω μια κεφαλή που είχα πάρει για το παλιό μου κ3 όταν το έφτιαξα για κάβα... δώρο απο 'μένα αρκεί να έρθεις να τη πάρεις εσύ. Άψογη είναι - βέβαια έχω να δώ κανα τριάρι χρόνιαWink

Έχει επεξεργασθεί από τον/την DimSTriple στις Τρι Aug 02, 2011 9:27 am, 2 φορές συνολικά
http://www.meremetis.gr/
ripseventh
Full gixxer
Full gixxer

Άντρας Όνομα:: Λουκας
Τόπος: Λιβαδεια
Αριθμός μηνυμάτων: 1216
Hμερομηνία εγγραφής : 19/09/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   Δευ Aug 01, 2011 11:49 pm

Δημητρη ειναι πιο σωστο σ ενα μηχανακι κ ειδικα την ωρα που ειναι να μπεις πιστα να το ζεστανεις μεχρι 75νερο ωστε κ τα λαδια να παρουν την σωστη θρμοκρασια κ μετα να μπεις?Εσεις στα αγωνιστικα τι βαζετε σε ιξωδες?
DimSTriple
Full gixxer
Full gixxer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   Δευ Aug 01, 2011 11:56 pm

Έχουμε ένδειξη θερμοκρασίας λαδιών στα μηχανάκια μας (τα R1 και το καλό R6).
Ζέσταμα τα μηχανάκι 10 λεπτά πρίν μπουν και μέχρι να πάνε ~45-50 και σβήσιμο. Τα νερά έχουν περίπου 65 βαθμούς. Στα 10 λεπτά έχει πάρει θερμοκρασία όλο το μοτέρ, στο δεύτερο γύρο πάει τέρμα.
ripseventh
Full gixxer
Full gixxer

Άντρας Όνομα:: Λουκας
Τόπος: Λιβαδεια
Αριθμός μηνυμάτων: 1216
Hμερομηνία εγγραφής : 19/09/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   Τρι Aug 02, 2011 12:07 am

Φανταζομαι το ιδιο ισχυει κ για τα δικα μας track bike πριν μπει πιστα?Παντως εγω το εφαρμοζω το ζεσταμα πριν κανω το πρωτο sesion!
thodoris
Adv. gixxer
Adv. gixxer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   Τρι Aug 02, 2011 12:12 am

DimSTriple έγραψε:
...παιδιά, μακάρι να μπορούσαμε να κάνουμε αυτή τη κουβέντα απο κοντάSmile Smile

Επειδή κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό σας γράφω τα παρακάτω Smile Smile

Συμφωνώ για το θέμα συστολές/διαστολές των μετάλλων, αλλά μη τρελαίνεστε, η κατεργασία των μετάλλων έχει εξελιχθεί τόσο πολύ τα τελευταία 20 χρόνια που όλ' αυτά είναι υπερβολικά για ένα στόκ μοτέρ. Το λάδι είναι το πρόβλημα και οι δικές του θερμοκρασίες λειτουργίας... γι'αυτό το ζέσταμα γίνεται μέχρι να πάνε τα λαδάκια 45-50 βαθμούς το λιγότερο... όταν τα νερά είναι ζήτημα αν έχουν φτάσει τους 75 Wink

Πάνο, τα ελατήρια βαλβίδων δε θέλουν να ζεσταθούν για να δουλέψουν Wink To οτι σε 'σένα έσπασε κρύο δε λέει απολύτος τίποτα, θα έσπαγε και ζεστό (μήπως είχες εκκεντροφόρο?).
Τα berg ράγιζαν κεφαλές λόγο έλλειψης ψύξης και γιατί τα μέταλλα είναι μετριότατης ποιότητας (όπως και τα αντίστοιχα exc 2000+ για lc4 καλύτερα μη μιλήσουμε) τα ρουλεμάν πάλι... λόγο μη συντήρησης/αντικατάστασης?

Τώρα φίλε kapnia αν πάς στους κόφτες μηχανάκι με 0 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία είσαι απλά ηλίθιος... και πάλι το συζητάμε γιατί μπορεί να πάθει τέτοια ζημιά. Εγώ μια φορά κάτι τέτοιο δεν έχω ξανακούσει.

Φίλε Θόδωρα, σήμερα είχα τη τρομερή τύχη να πάω βόλτα μ' ένα Porsche 997 gen2... στο τέρμα (270+) η θερμοκρασία λαδιού φλέρταρε τους 120... τα νερά έλεγαν τη δική τους ιστορία πολύ πιο κάτω... ήδη η ένδειξη των λαδιών είναι οριακή... δε φαντάζεσαι πόση ταλαιπωρία τρώει ο κινητήρας με τα λάδια σε τέτοια θερμοκρασία... 150 βαθμοί είναι απλά ανύπαρκτοι εκτός και αν μιλάμε για ελαιόψυκτο μοτέρ όπως το καλό μου gsx1400 ή τα παλιά 911 που δουλεύουν σ'αυτές τις θερμοκρασίες και το χειμώνα Wink Smile- Όχι 150, 100-120! Αν δείς όμως το μπλόκ θα τρομάξεις, τα porsche δε τόλμησαν να βάλουν τετραβάλβιδη κεφαλή στα αερόψυκτα μοτέρ τους... και όταν το έκαναν με την 959 έκαναν υδρόψυκτη τη κεφαλή και κράτησαν ελαιόψυκτα τα κάρτερ Wink Smile Smile Smile

Σήμερα επίσης (όλα σήμερα έγιναν... lol! ) παραδώσαμε σε πελάτη ένα φτιαγμένο κ7... πιστόνια stager typer και τα ρέστα. Το εξηγήσαμε πως αν γινόταν να στο κλείδωνα να στρώναμε τον Οκτώβρη χωρίς να φοβάμαι μη μπείς με το αμάξι σου στο μαγαζί θα το έκανα... ο καιρός είναι απαγορευτικός για στρωσίματα, πόσο μάλλον για βελτιωμένα μηχανάκια Smile Smile Smile

Τώρα, σχετικά με το κ3 του παιδιού, είναι ξεκάθαρο οτι οι βαλβίδες έδιναν φιλιά ρουφηχτά στα πιστόνια... (ένα δόντι είναι 5-6 μοίρες εκεί πάνω... οπότε έχε γειά γλυκιά ζωή!) Το γκάζωσε κατόπιν επιβεβαίωσης για την άψογη κατάσταση απο το μηχανικό του (λαμάκι?) και έγινε το κακό.
Το οτι βρήκαν οι βαλβίδες του 4 όπως φαντάζομαι επίσης σίγουρα δεν είναι τυχαίο.Να βαρέσουν όλες οι βαλβίδες με όλα τα πιστόνια μαζί δε γίνεται Wink "Σκιά" πιθανότατα θα υπάρχει σε όλα τα πιστόνια.

Φίλε misterq, ήρεμα και πολιτισμένα όπως είπα μπας και βρείς άκρη.
Αν θές έχω μια κεφαλή που είχα πάρει για το παλιό μου κ3 όταν το έφτιαξα για κάβα... δώρο απο 'μένα αρκεί να έρθεις να τη πάρεις εσύ. Άψογη είναι - βέβαια έχω να δώ κανα τριάρι χρόνια βέβαια Wink

φιλε δημητρη το 997 εχει δυο ψυγεια λαδιου ισαμε το ψυγειο του σπιτιου μου.... fafoutis fafoutis fafoutis
αυτο του ελειπε να ανεβασει παραπανω....αλλα ενα 911 του 96 και ενα 964 που φτιαχνω στο μαγαζι εχουν διξει αρκετες φορες τετειες θερμοκρασιες..κια ο λογος γιατι εχουν ψυγεια λαδιου πολυ μικρα..και συμφονο με αυτα που λες για οτι δεν καρφονουν ολες οι βαλβιδες ...το ειπα και εγς παραπανω...και οντος ειναι μια καλη συζητηση αυτη και μακαρι να βρισκομασταν απο κοντα να την κανουμε....βελτιονουμε ολοι τις γνωσεις μας....γιατι οσο ζεις μαθελεις και κανεις μας δεν τα ξερει ολα..και ισως και εγω σε αυτα που λεω καπου να κανω λαθος..γιαυτο συζηταμε...

hallo hallo hallo
DimSTriple
Full gixxer
Full gixxer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   Τρι Aug 02, 2011 12:37 am

Συνήθως σε τέτοιες κουβέντες προτιμώ να απέχω.... είπα σήμερα να γράψω κάτι με προσοχή να μη παρεξηγηθώ (που ελπίζω να το πέτυχα).

Όπως και να έχει, 120 βαθμοί δεν χαμηλή θερμοκρασία για υδρόψυκτο μοτέρ, είναι αρκετή ακόμα και για αερόψυκτο! Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ένα τόσο ακριβό μοτέρ! What a Face
Πέταμα θέλουν τα λάδια μετά απο τέτοια χρήση.
Σκέψου πως σ'αυτή τη θερμοκρασία ένα Nissan GTR μπαίνει σε safe mode και δε σ'αφήνει να ανεβάσεις πάνω απο 4000 Wink

Απο porsche βλέπω καλά πας έτσι! Δύσκολα μοτέρ απο πλευράς προσοχής και δεσίματος αλλά... πολύ ιδιαίτερα good
DimSTriple
Full gixxer
Full gixxer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   Τρι Aug 02, 2011 1:27 am

ripseventh έγραψε:
Φανταζομαι το ιδιο ισχυει κ για τα δικα μας track bike πριν μπει πιστα?Παντως εγω το εφαρμοζω το ζεσταμα πριν κανω το πρωτο sesion!

Συγνώμη σε ξέχασα. Φυσικά μπορείς να το εφαρμόσεις και σύ στο δικό σου! Υπερβολές στο ζέσταμα δεν υπάρχει λόγος να γίνεται, το λάδι να ξέρεις δουλεύει υπο φυσιολογικές συνθήκες σε θερμοκρασίες 70-90 βαθμούς, σε καταστάσεις παρατεταμένης πίεσης (drag χιλιομέτρων) δε πρέπει να ξεπερνάνε τους 100 βαθμούς κελσίου! Με παραπάνω υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα μακροπρόθεσμα και σίγουρα αλλάζει και ο τρόπος απόδοσης της μοτοσυκλέτας - ευτυχώς η καλή σουζούκι έχει ευλογήσει τα χιλιάρια της και στο μπούσα με ψυγείο λαδιού απο στόκ... δε φαντάζεσαι πόση διαφορά κάνει αυτό απο μόνο του!! Δεν είναι τυχαίο πως φτιάχνει τα πιο αξιόπιστα μοτέρ μεταξύ όλων των Ιαπωνικών εργοστασίων...

Αυτά απο 'μένα. Καληνύχτα Smile Smile
misterq
Jr.gixxer

Όνομα:: kostas
Τόπος: patra
Αριθμός μηνυμάτων: 10
Hμερομηνία εγγραφής : 26/07/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   Τρι Aug 02, 2011 3:17 am

παιδες πιστευω οτι υπραχει και κατι που δν υπολογισαμε!!!! το οτι μου αλαξε καπελοτα και ισος να εβαλε του κεφαλιουτου δν παιζει? και να κατεβασε την βαλβιδα ποιο χαμιλα απο τον χρονο του και να κανανε σεχ με το μπιστονι?
http://www.facebook.com/martsekis
Tedyboysmos
Normal gixxer
Normal gixxer

Άντρας Όνομα:: Νίκος
Αριθμός μηνυμάτων: 79
Αγωνιζόμενος: Όχι
Hμερομηνία εγγραφής : 29/07/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   Τρι Aug 02, 2011 9:09 am

Θα +φωνησω με τον Μητσο. Πανω απο 110-120 βαθμους ειναι για πεταμα τα λαδια. Εχουν γινει νερο πλεον. Και ταξιδι να πας με τετοιο καιρο, μαλια κουβαρια, ειναι αχριστα πλεον!
gsxrthiva
Normal gixxer
Normal gixxer

Άντρας Όνομα:: ΓΙΩΡΓΟΣ
Τόπος: ΘΗΒΑ
Αριθμός μηνυμάτων: 145
Hμερομηνία εγγραφής : 10/09/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   Τρι Aug 02, 2011 6:09 pm

κωστα βρηκες ακρη τελικα???τι σου ειπε ο μαστορας?

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum ::  ::  :: -
Copyright ©2008 - 2014, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com