Greek GSX-R forum

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr

ΦόρουμΕικονοθήκηΣυχνές ΕρωτήσειςΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou

JIMK7

nasos-v

T.R.E

k8 600 kk

kostaskr6

κολτρέϊν

Leroy

ripper

mistiriodis_tsantakias

Μοιραστείτε | 

Περι εγκεφαλικης αντιληψης

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Zuki93
Normal gixxer
Normal gixxer

Αριθμός μηνυμάτων : 60
Hμερομηνία εγγραφής : 17/10/2016

ΔημοσίευσηΘέμα: Περι εγκεφαλικης αντιληψης   Κυρ 05 Μαρ 2017, 02:48

Καλησπερα και καλη Κυριακη με μπολικη ξεκουραση μετα απο μια ζορικη βδομαδα...
Σημερα εβγαλα λιγο το μοτορι να το ξεμπουκωσω του δωσα κατι 220 χαλαρα μεχρι εκει μετα σπιτι...
Θελω να παραθεσω κατι ισως ανοητο αλλα κουβεντα να γινεται...
Εχω το 600αρη κ7 εδω και 4 μηνες...Εχω διανυσει ~3000χλμ και τελευταια παρατηρω το εξης...
Καταρχας να ξεκαθαρισω πως ακομα δεν νιωθω να το στριψω σωστα αλλα δεν κανω υπερβολες ουτε βιαζομαι να μαθω...
Απο θεμα αισθησης δυναμης θελω να μιλησω...Οταν ξεκινησα να το βολταρω στα ανοιγματα ενιωθα οτι οι μπροστινες αναρτησεις
σηκωνοντε κλπ ενιωθα οτι το μηχανακι απογειωνεται...Εμαθα τι θα πει ανοιγμα απτισ 9000 και μετα κλπ...
Τελευταια λοιπον ρε παιδες δεν ξερω λιγο πολυ το χω ξεπερασει αυτο...Και 230 να παω δεν με τρομαζει πλεον...Παντα
μιλαω για ευθεια χωρις κινηση και υπερβολες...Απλως ενα ανοιγμα...Αλλοι
μπορει να πουνε και τα 260 στο 1000αρη τα χω καλα αλλα μιλαμε για αρχαριο οδηγο σε δρομους με μικρες ευθειες εδω στην Κρητη...
Δεν αισθανομαι πια οτι η μηχανη εκτοξευεται και οχι οτι χανει απο καπου μια χαρα παει απλως εγκεφαλικα δεν μου μοιαζει
κατι τρομακτικο πια...Μπορω να πω οτι απλως ανοιγει πλεον...Ουτε αισθηση εκτοξευσης ουτε αισθησης οτι το μπροστινο μερος
σηκωνεται λιγο απτις αναρτησεις κλπ...Λογικο να φανταστω ετσι??Να μου πεις χαζη ερωτηση αλλα θελω να ακουσω την
γνωμη των εμπειροτερων...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terrorzone
Adv. gixxer
Adv. gixxer

Άντρας Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός μηνυμάτων : 668
Hμερομηνία εγγραφής : 08/10/2014

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι εγκεφαλικης αντιληψης   Κυρ 05 Μαρ 2017, 03:46

Φιλε αυτο που λες,μου θυμιζει τη παραβολη, με τον χρηστη οπιουχων (πρεζακια) και τον αλκολικο (ξυδακιας).
Η διαφορα τους ξερεις ποια ειναι?
Ο πρωτος το ξερει οτι δε το 'χει, ο δευτερος νομιζει οτι το 'χει....
Στατιστικα ο δευτερος θα τα φαει τα μουτρα του ,πρωτος.
Οποτε φιλε μου μη νομιζεις και τα 230 στου Κρητικοδρομους ειναι λιγα....
Οδηγα με ασφαλεια  (με τα δικα σου στανταρ) και ας σε λενε κοτοπουλο,βραδυποδα κτλ....

ΥΓ:Σε πολυ φιλικο χαρακτηρα σου γραφω....Καλο Ξημερωμα....
(Ο Πατερας μου Πατρινιος η Μανα μου Κρητικια)
http://www.hydraulic-hellas.gr
kapnias
Adv. gixxer
Adv. gixxer

Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Θεσσαλονίκη Ρεθυμνο
Αριθμός μηνυμάτων : 575
Hμερομηνία εγγραφής : 06/09/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι εγκεφαλικης αντιληψης   Κυρ 05 Μαρ 2017, 14:42

Είναι λογικο να το συνηθίσεις.
Βένα δόντι μικρότερο μπροστά και θα το ξανανιωσεις.Όταν το συνηθίσεις βάλε άλλο ενα δόντι μικρότερο . Όταν το βαρεθείς παρε 750. Συμφωνώ με το σχόλιο περί Κρήτης. Εγώ την πούλησα εδώ και τρία χρόνια και θα ξαναπάρω μονο αν πάρω μετάθεση.
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer

Άντρας Όνομα: : Νίκος

Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 5686
Αγωνιζόμενος : Του καφέ!
Hμερομηνία εγγραφής : 29/11/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι εγκεφαλικης αντιληψης   Κυρ 05 Μαρ 2017, 17:33

Zuki93 έγραψε:
Καλησπερα και καλη Κυριακη με μπολικη ξεκουραση μετα απο μια ζορικη βδομαδα...
Σημερα εβγαλα λιγο το μοτορι να το ξεμπουκωσω του δωσα κατι 220 χαλαρα μεχρι εκει μετα σπιτι...
Θελω να παραθεσω κατι ισως ανοητο αλλα κουβεντα να γινεται...
Εχω το 600αρη κ7 εδω και 4 μηνες...Εχω διανυσει ~3000χλμ και τελευταια παρατηρω το εξης...
Καταρχας να ξεκαθαρισω πως ακομα δεν νιωθω να το στριψω σωστα αλλα δεν κανω υπερβολες ουτε βιαζομαι να μαθω...
Απο θεμα αισθησης δυναμης θελω να μιλησω...Οταν ξεκινησα να το βολταρω στα ανοιγματα ενιωθα οτι οι μπροστινες αναρτησεις
σηκωνοντε κλπ ενιωθα οτι το μηχανακι απογειωνεται...Εμαθα τι θα πει ανοιγμα απτισ 9000 και μετα κλπ...
Τελευταια λοιπον ρε παιδες δεν ξερω λιγο πολυ το χω ξεπερασει αυτο...Και 230 να παω δεν με τρομαζει πλεον...Παντα
μιλαω για ευθεια χωρις κινηση και υπερβολες...Απλως ενα ανοιγμα...Αλλοι
μπορει να πουνε και τα 260 στο 1000αρη τα χω καλα αλλα μιλαμε για αρχαριο οδηγο σε δρομους με μικρες ευθειες εδω στην Κρητη...
Δεν αισθανομαι πια οτι η μηχανη εκτοξευεται και οχι οτι χανει απο καπου μια χαρα παει απλως εγκεφαλικα δεν μου μοιαζει
κατι τρομακτικο πια...Μπορω να πω οτι απλως ανοιγει πλεον...Ουτε αισθηση εκτοξευσης ουτε αισθησης οτι το μπροστινο μερος
σηκωνεται λιγο απτις αναρτησεις κλπ...Λογικο να φανταστω ετσι??Να μου πεις χαζη ερωτηση αλλα θελω να ακουσω την
γνωμη των εμπειροτερων...

Κάπως έτσι συμβαίνει με όλους. Ακόμα έχω αποτυπωμένη την στιγμή στο μυαλό μου που άνοιξα το γκάζι τέρμα στο 636 ( το 2003),λίγο μετά αφού το είχα στρώσει. Νόμισα ότι σταμάτησε ο χρόνος lol!

Μετά το ξαναέπαθα όταν οδήγησα την ίδια χρονιά το Κ3 1000. Είναι η πρώτη φορά σε όλα,σιγα σιγά το συνηθίζεις και εκεί είναι που αρχίζει και γίνεται επικίνδυνο,γιατί εσύ δεν καταλαβαίνεις ότι τρέχεις ή ότι κάνεις κάτι επικίνδυνο,παρ'όλα αυτά η ταχύτητα υπάρχει.

Leroy
Elite gixxer
Elite gixxer

Άντρας Όνομα: : Πασχαλης
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός μηνυμάτων : 4323
Hμερομηνία εγγραφής : 01/02/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι εγκεφαλικης αντιληψης   Τετ 08 Μαρ 2017, 00:23

Το ίδιο και σε εμένα... Από την μαούνα το ΧΧ στο Κ8 1000. Θυμάμαι πόσο κοντά και γρήγορα έβλεπα την άσφαλτο να περνάει πάνω από την κοντή μαμά ζελατίνα του, σε σχέση με το παρμπρίζ του 1100. Αλλά όπως είπαν και οι από πάνω... Προσοχή!
https://www.facebook.com/pages/Blooming-Corner-KASI/210980822400
etien_k3
Jr.gixxer

Άντρας Όνομα: : Στέφανος
Τόπος : Κιλκις
Αριθμός μηνυμάτων : 42
Hμερομηνία εγγραφής : 17/03/2015

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι εγκεφαλικης αντιληψης   Τετ 08 Μαρ 2017, 00:52

Σχεδον με ολα τα μηχανακια μεγαλυτερου κυβισμου απο το υπαρχον που ειχα που πρωτο οδηγησα ειχα φαει ενα μεγαλο ή μικρο σοκ.
Απο πολυ μικρη ηλικια εχοντας GLX 50cc ειχα παρει βολτα Τ80 φιλου με καρμπυρατερ 18αρι. Νομιζα οτι ηταν το ποιο δυνατο μηχανακι στον κοσμο και τιποτα δεν θα μπορουσε να το περασει ενιωθα οτι πετουσα Smile Μετα με F1Z 110cc ,DT 200, TDM 850 και παει λεγοντας. Παντα λιγο πολυ την πρωτη μερα/μερες ειχα την ιδια εντυπωση... με ολα υπεστει ενα μικροσοκ. Oταν ειχα το TDM 850 ειχα παρει βολτα ενα 99αρι R6. θυμαμαι που το ανοιξα μια φορα τερμα με 2α και 3η και οταν σταματησα ετρεμα ολοκληρος για πολυ ωρα απο την αδρεναλινη. Τετοιο τρεμουλο δεν το ξαναενιωσα ποτε οσο θυμαμαι. Καπου ωρημαζει ο εγκεφαλος του ανθρωπου και σταματαει να σοκαρετε και να εντυπωσιαζεται το ιδιο απο το ιδιο ερεθισμα.
kotsosre
Normal gixxer
Normal gixxer

Άντρας Όνομα: : Κώστας
Τόπος : Ηράκλειο
Αριθμός μηνυμάτων : 84
Hμερομηνία εγγραφής : 09/02/2016

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι εγκεφαλικης αντιληψης   Τετ 08 Μαρ 2017, 06:59

Έτσι κ εγω απο 50cc παπί πηγα στα 750cc μηχανή (18 χρόνων) χωρις μυαλό με πολυ τύχη,ευτυχώς τρόμαξα πολλές φορές για να μάθω.

Μετά συνηθίζεις.
Συνδεδεμένος
Miou
Full gixxer
Full gixxer

Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός μηνυμάτων : 12758
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι εγκεφαλικης αντιληψης   Τετ 08 Μαρ 2017, 12:42

etien_k3 έγραψε:
Καπου ωρημαζει ο εγκεφαλος του ανθρωπου και σταματαει να σοκαρετε και να εντυπωσιαζεται το ιδιο απο το ιδιο ερεθισμα.

καπου ωριμαζει ο εγκεφαλος οπως σωστα λες και μετα αρχιζουμε να φοβομαστε να ανοιξουμε το γκαζι τερμα για τοση ωρα οσο καναμε

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Συνδεδεμένος
christos_drifter
Normal gixxer
Normal gixxer

Άντρας Τόπος : 5-ELH
Αριθμός μηνυμάτων : 333
Hμερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι εγκεφαλικης αντιληψης   Τετ 08 Μαρ 2017, 14:32

Γενικά θέλει προσοχή και σκαλί σκαλί τα άλμα τα μας!!!
(βέβαια το μέγεθος του σκαλιού αλλάζει ανάλογα την ποιότητα του κάθε οδηγού καθώς μπορεί να είναι σκαλιά σπιτιού ή τα τεράστια σκαλιά-κερκίδες στα σχολεία)

Πρέπει μερικές φορές να καθόμαστε να σκεφτόμαστε πως και από που ξεκινήσαμε και πως φτάσαμε εδώ που είμαστε και τι χρειάζεται για να πάμε ένα βήμα παραπέρα.

Προσωπική εμπειρία, το πρώτο μου 2τροχο(μετά από ποδήλατο) ήταν ένα 400αρι 4κύλινδρο, ναι η αλήθεια είναι ότι δεν με εντυπωσίασε, γιατί το αμάξι μου ήταν ποιο δυνατό, αλλά...όταν πήρα το 750 μετά από 6 μήνες και έκανα την πρώτη πρώτη βόλτα και άνοιξα την 1η σχέση απλά είπα ΩΠΑ αυτό είναι πολύ δυνατό, πάρα πολύ δυνατό...

Τώρα χρόνια μετά με το Κ4 λέω οκ πάει καλά, ποτέ δεν λέω όμως όχι σε κάτι καλύτερο...

Και βασικό, για εμένα, επειδή με την μηχανή όποιο λάθος το πληρώνεις άμεσα!!...είναι να ξέρεις τι σε κάνει κακό οδηγό και να το αποφύγεις και να απαγορεύσεις στον εαυτό σου να οδηγεί υπό αυτές τις συνθήκες.

Το δικό μου ευαίσθητο σημείο? εγώ χωρίς ύπνο δεν την παλεύω κάστανο...

Περι εγκεφαλικης αντιληψης
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΣΥΖΗΤHΣΕΙΣ :: ΓΕΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΜΟΤΟ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2017, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com